Кайбыч районы прокуратурасы аңлата Юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итүнең хокукый нигезләре

2023 елның 29 мае, дүшәмбе

1995 елның 10 декабрендәге 196-ФЗ номерлы Федераль закон (алга таба – 196-ФЗ номерлы Закон) Россия Федерациясе территориясендә юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итүнең хокукый нигезләрен билгели.

196-ФЗ номерлы законның 23 маддәсе нигезендә юл хәрәкәте иминлеген медицина белән тәэмин итү транспорт чаралары йөртүчеләре һәм йөртүчеләре кандидатларын мәҗбүри медицина тикшерүе һәм яңадан тикшерүдән гыйбарәт. Мәҗбүри медицина тикшерүе һәм яңадан тикшерү максаты булып машина йөртүчеләрдә транспорт чараларын һәм машина йөртүчегә кандидатларны медицина каршы күрсәтмәләрен яки машина йөртү эшчәнлегенә чикләүләрне билгеләү тора.

196-ФЗ номерлы Законның 23.1 маддәсенең 1 өлеше нигезендә транспорт чарасы белән идарә итүгә медицина каршы күрсәтмәләре булып авырулар (хәлләр) тора, аларның булуы транспорт чарасы белән идарә итү мөмкинлегенә комачаулый.

Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 29.12.2014 № 1604 карары белән транспорт чарасы белән идарә итүгә медицина каршы күрсәтмәләре, медицина күрсәтмәләре һәм медицина чикләүләре исемлеге расланды, алар нигезендә транспорт чарасы белән идарә итүгә каршы күрсәтмәләргә психоактив матдәләр – алкоголь, наркотиклар һәм психотроп матдәләр куллану белән бәйле психик тайпылышлар һәм тәртип бозылулар керә препаратлар.

196-ФЗ номерлы Законның 28 статьясына ярашлы рәвештә, транспорт чаралары белән идарә итү хокукының гамәлдә булуын туктату нигезләре булып, медицина нәтиҗәсе белән расланган, транспорт чаралары белән куркынычсыз идарә итүгә комачаулаучы шоферның сәламәтлеге начарлануы тора.

Гражданның күрсәтелгән медицина каршы күрсәтмәләре булуы транспорт чаралары белән идарә итү өчен киртә булып тора, шулай ук аның аларны идарә итү хокукын туктату өчен нигез булып тора.

Шуңа бәйле рәвештә, Кайбыч районы прокуратурасы юл хәрәкәте иминлеге турындагы законнарның үтәлешен тикшерү нәтиҗәләре буенча район судына табиб-психиатрда исәптә торучы затларны машина йөртү хокукыннан мәхрүм итү турында 5 дәгъва җибәрә.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: